Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır 2020

Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır 2020
10.03.2020
382
A+
A-

KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILIR VE ÇIKARILIR ?

Kışın, olumsuz hava şartları nedeniyle daha sık kazalar yaşanmaktadır. Bu kazaları en aza indirmek için İçişleri Bakanlığı 81 ilin tamamında uygulanacak şekilde Kış Genelgesi adı altında bir yönetmelik belirlemiştir. Bu yönetmeliğe göre kış lastiğinin takılma zamanı 1 Aralık, çıkarılma zamanı ise 1 Nisan olarak belirlenmiştir. Okul servisi ve toplu taşıma araçları gibi yolcu taşıyan araçlar can ve mal güvenliğinin artırılması amacıyla daha fazla kontrole tabi tutulacak.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre kış lastiği kullanımı ile ilgili olarak “Tescilli veya tescilsiz olarak karayollarında trafiğe çıkan kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet tipi araçların tümü ile A tipi yetki belgesi olan otomobiller her yıl 1 Aralık tarihinden 1 Nisan tarihine kadar kış lastiği takmak zorundadır.” Kış lastiğini takmak için kar yağmasını beklemeye gerek yoktur. Mevsim lastikleri kış mevsimindeki hava şartları için düşük performans göstermekte ve fren mesafesinin uzamasına neden olmaktadır.

KIŞ LASTİĞİ KULLANMAMA CEZASI
2020 Şehirlerarası yolcu ve eşya taşımacılığında belirttiğimiz tarihler arasında kış lastiği kullanmayanlara 958 TL para cezası verilecek. Güvenliğin sağlanması amacıyla emniyet güçleri ve jandarma ekipleri sık sık sürücüleri denetlemektedir.

KIŞ LASTİĞİ HANGİ ARAÇLARDA ZORUNLUDUR?
Yol tutuşunu artıracak bileşik ve teknoloji ile üretilen kış lastikleri, hava sıcaklığı yaklaşık 7 derecenin altına düştüğünde takılmalıdır. Kış lastikleri ıslak ve donuk zeminlerde yüksek performans gösterecek şekilde üretilirler. Kış lastiğinin kullanım zorunluluğu yalnızca yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar için geçerli olsa da kışın şehirlerarası yollarda çok fazla ulaşım yapan kişilerin de can güvenliklerini tehlikeye atmamaları için kullanması gerekir.

YAZ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILIR VE ÇIKARILIR?
Yaz lastikleri her yıl 1 Nisan’dan itibaren takılmalıdır. Sürüş güvenliğinin artırılması için yola çıkmadan evvel mutlaka kış lastikleri çıkarılmalı ve yaz lastikleri takılmalıdır.

Yakıt tüketimini azaltan yazlık lastikler, yıpranma gibi sorunlara karşı daha dirençlidirler. Üzerlerindeki kauçuk bileşimi yol tutuşunu artırır. Kış lastiklerindeki derin diş desenleri yoktur. Bunun sebebi kauçuğun yola daha çok temas etmesini sağlamaktır.

M S LASTİK YAZIN KULLANILIR MI?
Bilindiği gibi M S lastikler fren özelliklerinin yanı sıra çekiş özellikleri de artırılmış dört mevsim lastikleridir. Kaygan yollarda çekiş kuvvetinden minimum yüzde 10 daha fazla çekiş kuvveti sağlarlar. M S lastiklerdeki M harfi “Mud” yani “çamur”, S harfi ise “Snow” yani “kar” anlamına gelmektedir. Bu lastikler çamurlu ve karlı yollarda daha iyi performans almak için üretilmişlerdir, ancak hiçbir standartları yoktur.

M S lastikleri her ne kadar her mevsim lastiği olarak bilinse de bu lastiklerden ne kışın ne de yazın tam performans beklenmesi mümkün değildir.

YAZIN KIŞ LASTİĞİ KULLANMAK NEYE SEBEP OLUR?
Yakıt israfı: Yuvarlanma direnci yaz lastiklerinde oldukça düşüktür bu nedenle yazlık lastikler sıcak aylarda daha çok yakıt tasarrufu sağlarlar. Ancak yazın kış lastiği kullanıldığında fazladan çekiş gücü ve fren özelliği nedeniyle daha çok yakıt harcanmış olur.
Çekiş gücü kaybı: Lastiklerdeki çekiş gücünde azalmalar meydana gelebilir. Ayrıca fren mesafesi artabilir.
Yol tutuşu azalır: Sıcak havalara karşı daha dirençli olarak üretilen yaz lastiklerinin ömrü daha uzundur. Yüksek sıcaklıklara uyumlu olacak şekilde yapılan yaz lastikleri yol tutuşunun artmasını sağlar. Hava sıcaklığının yüksek olduğu dönemlerde kış lastiği kullanmak, frenleme ve konfor anlamında ciddi performans düşüklüklerine neden olabilir.
YAZ LASTİĞİ YAĞMURDA KAYAR MI?
Kış lastikleri daha çok buz ve yağmur nedeniyle kayganlaşan yollarda iyi fren mesafesi sağlarlar. Yapılan testlerde kış lastiklerinin yağmurda daha iyi sürüş sağladığı görülmüştür. Özellikle Karadeniz gibi bol yağışlı bölgelerde maddi ve manevi hasardan korunmak için uygun lastik takılmalıdır. Yaz lastikleri hava sıcaklığının düşük olduğu dönemlerde yağan yağmurlarda performans düşüklüğü gösterebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.