Oktay Rıfat Hakkında Kısa Bilgi

Oktay Rıfat Hakkında Kısa Bilgi
09.03.2020
1.581
A+
A-

Oktay Rıfat Horozcu; dili kullanma yeteneği, açık sözlü üslubu ve ortaya attığı yenilikleri ile modern Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olmuştur. Hem roman hem de oyun yazarlığı yapan ünlü isim, şair ve avukat olarak da tanınmış, çok yönlü kişiliğiyle girdiği her alanda fark yaratmıştır.

Orhan Veli Kanık ve Melih Cevdet ile Garip Akımı’nı başlatan Oktay Rıfat, modern Türk şiirine yaptığı katkılarla edebiyatımızın yapı taşları arasına adını yazdırmıştır. Birçok şiir kitabı ve oyunları bulunan ünlü sanatçı, kalem aldığı romanlarla da övgü toplamıştır.

Tüm bunlara ek olarak; Türk Dil Kurumu’nun ilk başkanı olma özelliği taşıyan şair Samih Rıfat Horozcu’nun da oğlu olarak da bilinmektedir. Yeteneğini babasından aldığı söylenen ünlü edebiyatçının hayatı ve eserleri hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

İçerik
1. Oktay Rıfat Kimdir?
2. Oktay Rıfat’ın Hayatı
3. Oktay Rıfat’ın Eserleri
4. Konu Hakkında Bilgilendirici Video
5. Sonuç ve Okur Yorumları
6. Bilgi Alabileceğiniz Diğer Kaynaklar

Oktay Rıfat Horozcu, Türk şiirinin en büyük ve en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Fakat onu yalnızca şair sıfatıyla tanımlamak mümkün değildir. Zira 1914 – 1988 yılları arasında yaşamış ünlü isim, şiirin yanı sıra edebiyatın diğer türlerine de ilgi duymuş, buralarda da eserler vermiştir.

Konya ve Trabzon valiliği yapmış, ayrıca TDK’nin ilk başkanı olmuş şair Samih Rıfat Horozcu’nun oğlu olan sanatçı, ilaveten Nazım Hikmet’in de kuzenidir. Şiir nedir başlıklı yazıdan ayrıntılı bilgi alabileceğiniz Garip Akımı’nın kurucularından olan üstat, İkinci Yeni Akımı’na da kayda değer katkılarda bulunmuştur. Gelin, şimdi bu kısa bilgilendirmenin ardından Oktay Rıfat’ın hayatı hakkında konuşalım.

10 Haziran 1914’te Trabzon’da dünyaya gelen Oktay Rıfat Horozcu, şairliğinin yanı sıra yaptığı devlet görevleriyle de tanınan Samih Rıfat Horozcu’nun oğludur. Babası; TDK’nin ilk başkanı, eski Maarif Vekaleti ve Tercüme Azası, eski Konya ve Trabzon valisi olarak önemli görevler üstlenmiştir.

Ayrıca pek çok eseri Türkçe’ye çevirmiş, şiirler yazmış ve musikiyle ilgilenmiştir. Yani oğlunun sanata yönelmesine de hukuk fakültesinde okumasana da şaşmamak gerekir. Zira onun önünde kendisine ilham veren bir baba vardır. Ayrıca 1848 sonrasında Osmanlı İmparatorluğu’na sığınmış dedesi Macar Ali Rıfat Bey de Türk edebiyat tarihindeki ilk operalardan biri olan Bülbül’ü bestelemiştir. Kısaca Oktay Rıfat, sanat ve edebiyatla iç içe olan bir aileden gelmiştir.

Orta öğrenimine Ankara Erkek Lisesi’nde başlayan Rıfat, liseyi de burada okudu. Öğrenimi sırasında, ileride Garip Akımı’nı başlatacağı arkadaşları Melih Cevdet Anday ve Orhan Veli Kanık ile tanıştı. Kendisi gibi sanatla ilgilenen arkadaşları ile edebi gelişmeleri yakından takip eden Oktay Rıfat, küçük yaşta eline aldığı kalemi eğitim hayatı boyunca hiç bırakmadı.

Onun gibi şiir yazıp bunları yayımlamak isteyen arkadaşlarının ve kendisinin yardımına edebiyat öğretmenleri olan Ahmet Hamdi Tanpınar yetişti. Üç edebiyat aşığı arkadaş, birkaç eğitmenin

daha desteğiyle birlikte okul kooperatifinden aldıkları fonla Sesimiz isimli bir dergi çıkarttı.

1932’de liseyi bitiren Oktay Rıfat, eğitimine Ankara Üniversite Hukuk Fakültesi’nde devam etti. Fakat üniversite döneminde de yazmaktan vazgeçmedi. 1936’da diplomasını alan Oktay Rıfat’ın şiirleri aynı yıl Varlık dergisinde yayımlanmaya başladı. Ve bu şiirlerinin özelliği; onların Oktay Rıfat’ın edebi görüşlerini ve üslubunu yansıyan ilk şiirleri olmasıydı.

Aynı dönemde kendisi gibi şiirlerini Varlık dergisinde yayımlayan Melih Cevdet ve Orhan Veli Kanık’la birlikte yeni bir teknik geliştirdiler. Şiirde yenilenmenin gerekliliğini savunan 3 arkadaşın savunduğu teknik zamanla yayılacak ve 1940’lardan sonra yeni bir edebi akım haline gelecekti. 1937’de doktora bursu kazanarak Paris’e giden Oktay Rıfat, burada Siyasal Bilgiler üzerine 3 yıl eğitim alsa da II. Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla yurda geri dönmek durumunda kaldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.