n95 Maske Kaç Saat Kullanılır

n95 Maske Kaç Saat Kullanılır
26.02.2020
693
A+
A-

Çin’in merkezindeki Wuhan’da başlayan korona virüs salgını tüm dünyayı tehdit ediyor. Çin dışında Avustralya, Kamboçya, Kanada, Finlandiya, Fransa, Almanya, Japonya, Malezya, Nepal, Singapur, Güney Kore, Sri Lanka, Tayvan, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Diamond Princess, İtalya, ABD ve Vietnam olmak üzere 25 ülkeyi etkisi altına aldı. Küresel olarak Korona (Covid 19) virüsünün bulaştığı kişi sayısı 77 bini geçti. Virüse yakalanan hastaların 27 bin 936’sı hastalıktan kurtulurken, ölenlerin sayısı ise 2 bin 712’ye ulaştı. Corona virüsü nedeniyle ölenlerin 2 bin 664’ü Çin’in sınırlarında bulunuyor. Uzmanlar gerekli önlemleri sıralarken sık sık maske takılması gerektiğini vurgularken, Dünya Sağlık Örgütü ise maske takılmasının yüzde 100 başar sağlamadığını, maskeyi daha virüse yakalanan insanların takması ile el yıkama ve hijyene dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Korona virüs salgınında N95 maskesi öne çıkarken, maske imalatçıları ise ffp3 tipi maskeler tavsiye edildiği için ciddi talep olduğunu vurguluyor. N95 maskesi nedir? N95 Korona virüs (Korona) salgınından koruyabilir mi? Korona virüs maskesi N95 mi? İşte merak edilenler…

SALGIN HASTALIKLARDAN KORUNMADA “KUMAŞ MASKE” ÖNERİSİ

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle maskeye olan talep artarken, uzmanlar kumaş içerikli cerrahi maskelerin tercih edilmesini önerdi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Avrupa’dan Amerika kıtasına kadar bazı ülkelerde görülmeye başlanan koronavirüs salgını, hastalığa rastlanmasa da Türkiye’deki bazı vatandaşları önlem almaya yöneltti. İstanbul Havalimanı’nda, başta ülkelerine dönen Çinliler olmak üzere birçok yolcu, eczanelerden maske talebini artırırken, toplu taşıma araçlarını kullananlar arasında maske takanların sayısında da artış gözlendi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koronavirüsten korunmada maskenin tek başına yeterli olmadığına dikkati çekti.

Prof. Dr. Azap, koronavirüsün solunum parçacıklarıyla bulaşan bir hastalık türü olduğunu, salgının virüsü taşıyan kişilere bir metreden fazla yaklaşılmasıyla yayılabildiğini söyledi. Virüs parçacıklarının vücut dışında birkaç saat yaşayabildiğine değinen Azap, “Virüsün dışarıda canlı kaldığı yüzeylere, örneğin kapı kolu, elektrik düğmesi, merdiven tırabzanı gibi, hasta kişilerin dokundukları yerleri sağlıklı kişiler elledikleri zaman, oradaki canlı virüsleri ellerine alıp kendilerini enfekte edebiliyorlar. O yüzden evet maske koruyucudur ama tek başına değil, mutlaka beraberinde el temizliğine dikkat etmek gerekir. Bu, tüm solunum virüsleri için böyledir.” diye konuştu.

“CERRAHİ MASKE YETERLİ Mİ?”

Vatandaşların, özel havalandırmalı maske kullanmasına da gerek olmadığını vurgulayan Azap, “Bizim standart cerrahi maske dediğimiz, doktorların hastanelerde, ameliyathanelerde kullandıkları standart maskeler korumak için yeterlidir ama tabii ki kalitesi önemli. Bazıları kumaştan, bazıları kağıttan imal ediliyor. Kumaş içerikli olanları öneriyoruz. Hastanelerde de cerrahi amaçlı olarak onlar kullanılır. Onlar koruyucu.” dedi.

Azap, ileri yaşlardakiler, altta yatan hastalığı olanlar, bağışıklık yetmezliği olanlar, akciğer hastalıkları bulunanların kapalı ve kalabalık ortamlara girerken mutlaka maske takması gerektiğine işaret etti.

Koronavirüse temas etme olasılığının şu anda Türkiye’de olmadığını, ancak Çin’den gelen yolcular nedeniyle havalimanlarının uluslararası kısmını kullananlar için ihtiyaç olabileceğini belirten Azap, “Sırf ‘Kalabalık ortama gireceğiz’ diye AVM’ye gidecek birisinin maske takmasına da gerek yok.” ifadesini kullandı.

“VİRÜS UÇABİLEN BİR BÖCEK DEĞİL”

Yıpranmadığı, ıslanmadığı veya gözle görülür şekilde kirlenmediği sürece aynı maskenin birden fazla kez kullanılabileceğini aktaran Azap, şöyle konuştu:

“Yalnız mutlaka ağız ve burunun birlikte kapalı olması gerekir. Bazı kişileri görüyoruz, sadece ağzını kapatıyor burnu açıkta kalıyor. Ağız ve burunun birlikte kapatılması lazım. Koronavirüs son günlerde medyada rastladığımız şekilde kulaktan da girmez. Çünkü virüs kendi başına uçmaz, koşmaz, hoplamaz, zıplamaz ancak ellerle taşınabilir ya da hasta kişilerin solunum salgılarına bir metreden fazla yaklaştığınızda göz, burun ve ağız mukozalarından girebilir o da sadece hasta kişiye bir metreden fazla yaklaşırsanız. Dolayısıyla virüsün uçabilen bir böcekmiş gibi kulaktan girmesi söz konusu değil.”

Çin’in Vuhan kentinde yeni tip korona virüs ortaya çıkmasının ardından, bu ülkedeki yardım kuruluşlarından da talepler geldiğini söyledi.

Durak, Çin’e virüsün ortaya çıkmasından bugüne kadar çeşitli tiplerde 1 milyonun üzerinde maske ihraç ettiklerine dikkati çekerek, gelen yeni siparişleri yetiştirmek için de yoğun bir tempoda çalıştıklarını anlattı.

TÜRKİYE TIBBİ MALZEME GÖNDERİYOR!

TİKA’dan edinilen bilgiye göre, salgınla mücadele, salgının daha fazla yayılmasının önüne geçilebilmesi ve başka ülkelere yayılmaması amacıyla Başkanlık tarafından hazırlanan tıbbi malzemeler, Çinli yetkililere teslim edilecek.

Bu kapsamda, bin biyolojik tehlike tulumu, 93 bin 500 koruyucu filtreli maske, bin tek kullanımlık koruyucu kıyafetin bulunduğu Türk Hava Kuvvetlerine ait A400M kargo uçağı, Sağlık Bakanlığınca planlanan büyük tahliye operasyonu çerçevesinde sağlık ekiplerini ve ekipmanı aldıktan sonra Çin’e hareket edecek.

ÇİN TÜRKİYE’DEN 200 MİLYON MASKE TALEP ETTİ

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) salgınının ardından bu ülkede maske talebi arttı.

Çinli yetkililerin son 10 gün içinde Türkiye’deki medikal firmalardan 200 milyon maske talebinde bulunduğu öğrenildi.

Koronavirüsle ilgili alınan tedbirlerin başında maske geliyor. Dünyanın en büyük maske üreticilerinden Çin, ülkede salgına dönüşen virüs sonrası bu ihtiyacı iç piyasadan karşılayamayınca yurt dışına yöneldi.

Maske üretiminde ihracatçı konumunda olan Türkiye, Çin’in başvurduğu ülkelerin başında geliyor. Bu nedenle maske üretimi sektöründe yoğunluk gözleniyor.

Çin’in talebini karşılamak isteyen üreticiler, mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarını sürdürüyor.

İzmir’de faaliyet gösteren medikal firma ortaklarından Fatih Arpacı, AA muhabirinea, yaklaşık 17 yıldır maske üretimi yaptıklarını söyledi. Son dönemde Çin’den maske talebi gelmeye başladığını anlatan Arpacı, şöyle konuştu:

“Bu durum bizi şaşırttı çünkü Çin dünyanın en büyük maske üreticilerinden. Virüsten dolayı eldeki stokların yetişmediğini düşünüyoruz. Türkiye’de yaklaşık yılda 150 milyon maske üretiliyor. Fakat Çin’den bir seferde 200 milyon maske istediler. Firmalar ülkemizdeki şirketlere ulaşıyor. Bizim üretimimizin tamamını bir seferde istediler.”

MASKE ÜRETİCİLERİ 24 SAAT ÇALIŞIYOR

Arpacı, maske ihtiyacını Çin’den karşılayan ülkelerin de Türkiye’ye yönelmeye başladığını hatırlattı.

Firma olarak Çin’e ilk etapta 250 bin maske göndereceklerini dile getiren Arpacı, “Talep edilen rakamlar çok yüksek. Bizim de kapasitemiz belli. Bunun dışında önceden iş bağlantılarımız vardı, onlara da çalışıyoruz. İtalya, Hollanda, Fransa, Polonya, Almanya gibi ülkelerden talepler geldi. Üretime yetişmek için 24 saat çalışıyoruz. Pazar günleri de çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

KORONAVİRÜS SALGINI SONRASI TÜRKİYE’DE MASKE STOKLARI TÜKENİYOR

Özel bir medikal firma Furkan Başaran ise, “Türkiye’de maske stokları tükenmiş durumda. İmalatçılar şu an teslimatlar için 8 hafta sonrasına zaman veriyorlar. Pazar günü dahil 3 vardiya üretim yapılıyor. Yerli maskelerde fiyat 10-15 TL civarında. N95 standardına uygun ithal maskelerin fiyatı ise 25 TL’den 60 liraya kadar çıkıyor. İthal maskeler ile yerli maskeler arasında bir fark yok”

Koronavirüsün Türkiye’de henüz görülmediğini belirten Başaran, “Şüpheli hastalarda yapılan tetkiklerde Sağlık Bakanlığı virüse rastlanmadığını açıkladı. Allah muhafaza ülkemize eğer yayılırsa şu an maske stokumuz yok. Bu yüzden çok ciddi sıkıntılar çekebiliriz. Karaborsa başlar ve vatandaşlarımız mağdur olabilir.” şeklinde konuştu.

ÇİN, TÜRKİYE’YE SATTIĞI MASKELERİ GERİ ALIYOR

ÇİN’de ortaya çıkan ve farklı ülkelere yayılan ‘korona virüs’e karşı önlem amacıyla maske kullanılıyor. Maske talebinin artması ve üretimde ihtiyacın karşılanmaması üzerine Çin’den, daha önce Türkiye’ye pazarlanan maskeler satın alınmaya başlandı. Denizli’deki firma tarafından Çin’den ithal edilen maskeler, bu ülkeye satılıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.