Kadinlar Sunnet Olur mu

Kadinlar Sunnet Olur mu
04.02.2020
741
A+
A-

KADIN SÜNNETİ NEDİR?
Kadın sünnetinin sonuçları erkek sünnetinden oldukça farklıdır. Günümüzde, Mısır’daki vakaların yüzde 77’sine kadar da dahil olmak üzere sağlık çalışanları tarafından daha fazla kadın sünneti operasyonu gerçekleştirilmektedir.
Bununla birlikte, dünya çapında her 5 operasyondan 4’ü hala sağlıksız koşullarda, ciddi sağlık sonuçları olan geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır.

Kadın sünneti en çok Afrika’nın kuzey-doğu, batı ve doğu bölgelerinde, Orta Doğu ve Asya’nın da bazı bölgelerinde yaygındır. Bugün yaşayan 200 milyondan fazla kız ve kadının en yaygın olduğu 30 ülkede kadın sünneti oldukları tahmin edilmektedir.

Kadın sünnetinin farklı türleri vardır ancak, bu uygulama yüksek oranlarda zararlıdır ve dünya sağlık örgütünün de konuyla ilgili bir bilgilendirme metni vardır. Bu türlerden en çok yapılanı şöyle sıralanabilir:

Klitoridektomi: Bu uygulamada, klitoris kısmen veya tamamen kesilir.

Eksizyon: Klitoris ve labia minora kısmen veya tamamen kesilir. Ayrıca labia majoranın çıkarılmasını da içerebilir.

Dünya Saülık Örgütü (DSÖ), kadın sünnetini “tıbbi olmayan amaçlar için kadın cinsel organlarına yönelik diğer tüm zararlı prosedürler” olarak tanımlamaktadır ve genital bölgeyi iğneleme, delme ve kesme gibi uygulamaları içerir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.