Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer Evde

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer Evde
05.02.2020
502
A+
A-

En sık rastlanan cilt problemlerinden olan göz altı morluklarının birden fazla sebebi olabilir. Başlıca sebepleri ise şöyle saymak mümkün:

Genetik miras
Düzensiz uyku, yorgunluk, stres
Yetersiz sıvı alımı
B, C, E ve K vitamini eksiklikleri
Hormonal değişimler
Burun tıkanıklığı, nezle
Alerjik etmenler
İlaçların yan etkileri
Zararlı güneş ışınları
Göz altı morluklarına ne iyi gelir: Göz altı morluklarına iyi gelen besinler
bilkulonline
bilkulonline

Göz altı morlukları için kapatıcı, krem gibi kimyasal ürünler kullanarak halihazırda var olan cilt sorununuza yarardan çok zarar getirebilirsiniz. Halbuki mutfağınızdaki tamamen doğal malzemeler göz altı morluklarına da çare olabilir ve sizi bu dertten kısa sürede kurtarabilir.

Bu besinleri sıralamadan önce şunu da belirtmekte fayda var; bu doğal malzemelere alerji ya da hassasiyet göstermeniz ihtimaline karşı düzenli olarak kullanmadan önce bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Salatalık
%96 oranında su içeriğine sahip olan salatalık, göz altı derinize ihtiyacı olan sıvı desteğini sağlayacaktır. Yatıştırma ve soğutma etkisi gösterecek olan salatalığın bu özelliklerinden yararlanmak için suyunu çıkarın ve bir pamuk yardımıyla göz altı bölgenize uygulayın. Dilerseniz ince dilimler halinde kesip buzdolabında beklettiğiniz salatalık dilimlerini direkt olarak gözlerinize de uygulayabilirsiniz.

Çay poşeti
Kan damarlarının genişlemesini sağlayan çaydan da faydalanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken taze kullandığınız bir çay poşetini ılık olarak göz altı morluklarınızın olduğu bölgeye yerleştirmek ve 15 dakika bu şekilde bekletmek.

Patates
Gözlerdeki şişkinliği alan ve göz altı morluklarını geçiren diğer bir besin ise patates. Patates dilimlerini direkt olarak bölgeye uygulayabileceğiniz gibi rendelediğiniz çiğ patateslerin suyunu bir tülbent yardımıyla çıkarabilir, patates suyuna batırdığınız pamuğu göz altı morluklarınız üzerinde 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Maydanoz
Genelde C vitamini ve K vitamini eksikliği yüzünden ortaya çıkan göz altı morluklarına çare C ve K vitamini deposu maydanozdan geliyor. Şişkinliği giderecek ve cildinizi doğal rengine kavuşturacak maydanozdan faydalanmak için onu doğrayıp sıcak suda beklettikten sonra bir pamuk yardımıyla söz konusu bölgeye uygulamanız yeterli.

Limon suyu
C vitamini kaynağı limon suyundan da faydalanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta limon suyunu gözünüze kaçırmadan, göz çevresine çok yakın uygulamamak olmalı. Yine bir pamuk yardımıyla mor bölgelere limon suyunu sürebilirsiniz.

Süt
Süt, göz altlarınızdaki morlukları açarak kendi doğal cilt renginize kavuşmanızı sağlar. Soğuk süte batırmış olduğunuz pamuğu bu bölgeye soğuk kompres yapın ve on dakika bu şekilde bekletin. İşte bu kadar basit.

Avokado
Cildi nemlendiren avokado yeri geliyor, göz altı morluklarına da çare oluyor. Bunun için basit bir avokado maskesi hazırlıyoruz. 1 avokado içini püre haline getirin, içine 1 yumurta beyazı ve 1 yemek kaşığı limon ekleyin. İnce bir tabaka şeklinde yüzünüze sürün. 30 dakika bekletikten sonra soğuk suyla yıkayın.

Badem yağı
Cildinizi nemlendirecek olan badem yağı aslında doğal bir yumuşatıcı görevi görüyor. Gece yatmadan önce badem yağıyla ıslattığınız bir parça pamuğu göz altı bölgenize koyun. Sabah uyandığınızda yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bir hafta içinde eski, sağlıklı cildinize kavuştuğunuzu fark edeceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.