Fosil Enerji Kaynakları Küresel ısınmayı Nasıl Etkiler

Fosil Enerji Kaynakları Küresel ısınmayı Nasıl Etkiler
26.02.2020
682
A+
A-

Bilim insanlarına göre bu senaryo oldukça zor ulaşılabilecek bir senaryo olsa da 1,5 derecelik hedefe ulaşmak fiziksel olarak hâlâ mümkün. Bunun, şimdi ve gelecekte yapılan seçimlere bağlı olduğunu bilmemiz oldukça önemli. Smith, “İlkim sistemi bizi hedefe ulaşmaktan alıkoymuyor, bizi durduran küresel toplum” diyor.

Farklı bir bakış açısıyla gerçekleştirilen bir başka çalışma da, ciddi eylem planlarının hayata geçirilmesi halinde 1,5 derecelik ısınma hedefinin mümkün olduğunu gösteriyor. Yenilenebilir enerji gibi bazı sektörlerde sıfır-karbon teknolojisi mevcut, ancak havayolu gibi sektörlerde kullanılmıyor. Smith bu durumun çözümünün belki de daha az uçak kullanmak olabileceğini belirtiyor.

Araştırmada yer almayan bir başka isim, Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Dave Reay “Yeni bir petrol sondajı gerçekleştirmek, eski bir kömür santralını açık tutmak veya dizel araç satın almak gibi bugün yaptığımız seçimler yarının iklim hedeflerini belirliyor. Bu yeni çalışmanın vermeye çalıştığı mesaj oldukça açık: Ya şimdi harekete geçeceğiz ya da sürdürülebilir bir iklim planı için son şansımız elimizden kayıp gidecek” şeklinde ifade ediyor.

Smith’in kişisel görüşü ise küresel ısınmanın 1,5 dereceyi geçeceği yönünde. “Doğru bir yoldayız ancak yeteri kadarını, yeterli hızda yapmıyoruz. Bence 2-2,5 derecelik bir ısınmaya doğru gidiyoruz” diyor ve ekliyor: “Eğer bir amacınız yoksa hiçbir yere varamazsınız. Eğer ulaşılması zor bir hedefiniz var ve bu hedefi az bir fark ile kaçırıyorsanız, bu, gelecekte yeryüzündeki hiçbir canlı için iyi etkileri olmayacak bir iklime doğru amaçsızca ilerlemekten daha iyidir”.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.