Çanakkale Savaşı ile ilgili Kompozisyon

Çanakkale Savaşı ile ilgili Kompozisyon
05.03.2020
21.377
A+
A-

Çanakkale Zaferi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri hakkında bilgi kısaca, Çanakkale Zaferi İle İlgili Kompozisyonlar Kısa.

Çanakkale zaferi hüzünlü bir zafer olarak geçer. Bunun sebebi de kahraman Türk askerinin bu zaferi kazanırken ne fedakarlıklar yaptığını ve ne zor şartlar altında çarpıştığını bilmemizdir. İnsanlık onuru için verilmiş bir savaş olduğu ortadadır. Çanakkale savaşında sadece silahlı mücadele yoktur, insanlık onuru mücadelesi de vardır. Kahraman Mehmetçik, düşmana insanlık dersi de vermiştir.Kahraman Türk askeri bu savaş sırasında yaraladığı düşman askerlerini sırtına alıp cephe gerisine götürmüştür. Bunu yaparken açık bir hedef olmayı da göze almıştır. Milli birlik ve beraberliğimiz hem bizi birbirimize bağlayıp savaşı kazanmamızı sağlamış hem de bize insanlığı unutturmamış ve düşmana insanlığın ne olduğunu göstermemizi sağlamıştır.

Kadın, erkek, yaşlı, çocuk demeden tüm insanımız bu savaşta bir şekilde rol almış ve vatanı canı pahasına savunmuştur. 250 bin insanımız bu savaşta şehit düşmüştür. Bizler bugün ülkemizde bağımsız ve refah bir şekilde yaşayabiliyorsak o insanların canını feda etmesi sayesindedir. Bizim bu şekilde yaşayabilmemizde cephede mermiyle çarpışan insanımızın da cephe gerisinde çorap ören kadınımızın da rolü vardır.

Çanakkale cephesinde pek çok isimsiz kahraman savaşa koşmuştur. Bu kahramanlar geri dönmeyi düşünmemişlerdir, sadece vatanı kurtarmayı düşünmüşlerdir. Anadolu’da Türk milletinin varlığının korunması onlar sayesinde mümkün olabilmiştir.

Türk milleti “Çanakkale Geçilmez” diyen şehitlerini asla unutmayacaktır. Onlar övgülerin en iyilerine layıktır.

4.4
296 votes

TEŞEKKÜRLER 
270
Yorumlar (3) Şikayetim var!

Çok teşekkür ederim
Merhaba
gfj
Yorum eklemek için Giriş yap
busrakarakass95 Usta
Merhaba;

 Çanakkale Savaşı, 1. Dünya Savaşı zamanında 1915 yılları dolayında Gelibolu yarımadasında yapılmış olan bir muharebedir. Bu savaş Osmanlı devleti ve İtilaf Devletleri arasında meydana gelmiştir. Bu savaş 1. Dünya Savaşı içerisindeki en kanlı kısım olarak bilinir çünkü burada çok sayıda askerimiz kaybettik.

 Çanakkale savaşının Gelibolu yarımadası olarak seçilmesinin jeopolitik olarak bir önemi vardır. Bu bölge yani boğazlar; Güney Rusya ve Karadeniz kıyıları açılan tek noktaydı. Savaş sırasında bu geçişin kapanması Rusya için büyük sıkıntı oluşturacaktı. Bu sebeple İtilaf Devletleri bu bölgeye saldırarak 1. Dünya Savaşının süresini kısaltmak istemişlerdir.

 Bu savaşın kazanılması siyasi olarak pek çok sonucu olduğu gibi Türk milletinin gücünü göstermesi açısından da oldukça büyük bir öneme sahiptir. 18 Mart 1915 tarihinde çok gelişmiş ve büyük bir donanmaya sahip olan düşman kuvvetlerine karşı güçsüz bir ordunun sadece inanarak nasıl başarı elde edeceğinin en büyük örneği olmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.