Andropoz Belirtileri Nelerdir

Andropoz Belirtileri Nelerdir
04.02.2020
1.287
A+
A-

Andropoz Nedir?
Halk arasında erkek menopozu olarak adlandırılan andropoz, erkeğin üreme etkinliğindeki azalma olarak tanımlanır. Andropoz kelimesi, latince “erkekliğin sonu” anlamına gelir. İlerleyen yaş ile birlikte testosteron adı verilen erkeklik hormonunun kandaki seviyesinin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan duruma andropoz adı verilir.

Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de belli bir yaştan sonra hormonal değişimler meydana gelir. Menopoz ile benzerlik gösteren andropoz, yaşlanmaya bağlı olarak hormon seviyelerinin düşmesi sonucunda ortaya çıkar. Ancak andropoz denen durum, kadınlarda görülen menopozdan farklı olarak her erkekte görülmez. Erkeklerin yaklaşık %25-30’unda görülür. Andropoza girmiş erkeklerde daha erken yaşlanma görülür ve hayat kalitelerinde düşüş meydana gelir.

Andropoz aniden ortaya çıkan bir durum değildir. Zaman içinde yavaş yavaş ilerleme gösterir ve hiçbir zaman erkeklik hormonu tamamen ortadan kalkmaz. Ancak belli bir seviyede azalma meydana gelir. Andropoz döneminde yalnızca testosteron hormonunda azalma görülmez. Aynı zamanda böbreküstü bezlerinden salgılanan aynı yapıdaki hormonda da azalma görülür. Bu hormonların azalması sonucunda beyin, kas, kemik ve prostat gibi organlar doğrudan etkilenir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.