Ülkemizde Nüfusun Dağılışını Etkileyen Beşeri Faktörler Hangileridir

Ülkemizde Nüfusun Dağılışını Etkileyen Beşeri Faktörler Hangileridir
05.02.2020
1.402
A+
A-

İnsanlar tarafından yapılan yapılara beşeri unsur denir. Beşeri unsurlara arasında; ulaşım yani yollar, barajlar, göletler, kısacası insan eliyle yapılmış ve insan yaşamına etki eden ne kadar unsur varsa beşeri unsur olarak tanımlanır.

Bu tanıma göre iklime etki eden beşeri unsurlar olarak şunları sayabiliriz;

1. Şehirleşme

Büyük şehirler sunduğu olanaklar nedeniyle nüfus ve yerleşimi etkilerler.

2. Sanayileşme

Bütün Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de, sanayileşmenin arttığı yerlerde nüfus yoğunluğu artmıştır. İstanbul, İzmit, Adapazarı, Bursa, Adana ve İzmir buna örnektir. Fabrikalar iş imkanı sağladığı için nüfusu etkiler. Fabrikaların bulunduğu bölgelerde yerleşim ve nüfus yoğundur.

3. Tarım

Tarımın geliştiği yerler yoğun nüfusludur. Çukurova, Gediz, Bafra ve Çarşamba ovaları çevresi gibi.

4. Yeraltı Kaynakları

Madenlerin veya enerji kaynaklarının işletilmesinde yoğun nüfusa ihtiyaç olduğundan, bu alanlarda da nüfus fazladır. Zonguldak, Soma, Elbistan buna örnektir.

5. Turizm

Ülkemizde, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki merkezlerde turizmden dolayı nüfus yoğunlaşmıştır. Mesela yapılan çok büyük bir bina gökdelen veya köprü heykel gibi yapılar turizmi ve dolayısıyla birlikte getirdiği ekonomik etkilerle yerleşim ve nüfusa etki eden beşeri faktörlerdendir.

6. Ulaşım

Ulaşım yolları kavşağında bulunan illerimizin nüfusu artmıştır. Eskişehir, Ankara, Kayseri, İstanbul gibi illerin gelişmesinde, ulaşım yolları üzerinde bulunmaları da etkili olmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.