Koyun Yünü Nerelerde Kullanılır

Koyun Yünü Nerelerde Kullanılır
05.03.2020
2.021
A+
A-

Koyun Yünü hayvansal kıl kökenli doğal bir elyaf türüdür. Koyun yünü tekstilden mobilyaya kozmetikten inşaat sektörüne kadar bir çok alanda kullanılır.  

Koyun yününün belli başlı bazı özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

• Doğal hipoalerjenik malzeme,

• Yumuşak ve hacimli,

• Hafif ve konforlu,

• Mükemmel ısı ve ses yalıtımı,

• Geç tutuşur, kendi kendini söndürür, erimez ve damlamaz,

• Tekstil uygulamalarına uygun.

Koyun yünü herkesin ilk başta aklına geleceği gibi, sıcak tuttuğu için battaniye ve kışlık giysilerin üretiminde kullanılır dolayısıyla giyim sektöründe sıklıkla kullanılan bir materyaldir. ayni zamanda halıcılık ve mobilyalarda döşemecilikte kullanılır.

Koyunlar vücutlarını saran yünleri sayesinde sıcak, soğuk, nem gibi dış etkenlerden korunurlar. Koyun yünü dünyanın en kaliteli doğal lifi olarak biliniyor. Sıcakta havaya nem vererek havadaki ısıyı azaltıyor. Soğukta ise havadaki rutubeti çekerek ortama ısı yayıyor. Koyun yününün bu özelliği her tür iklimde kalıcı olma özelliği sunduğundan inşaatlarda ısı yalıtım izolasyonu olarak kullanılıyor.  

Koyun yünü aynı zamanda kozmetikte de kullanılıyor.  Lanolin yani yün yağı veya yün mumu;  koyun yapağısından elde edilen bir üründür. Yün yağı; yüksek nitelikte ve kalitede bir üründür ve özellikle cilt bakım ürünlerinde pek çok fonksiyonunun ve faydasının bulunduğu bilinmektedir. Nemlendirici özelliği sayesinde yaklaşık yüz yıldır pek çok cilt bakım ürünü içinde kullanılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.