Koronavirüs Tatilinde Ek Ders Kesilir mi

Koronavirüs Tatilinde Ek Ders Kesilir mi
13.03.2020
493
A+
A-

ÖĞRETMENLER HANGİ DURUMLARDA EK DERS GÖREVİNİ YAPMIŞ SAYILIRLAR?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının “II. Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Hükümler” bölümü “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 24. maddesi şu şekildedir:

“(1) 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

VİRÜS NEDENİYLE TATİLDE EK DERS ÖDENİR Mİ?

Bu hükümlere göre; Herhangi bir nedenle (ki koronavirüs tatili de bunlardan biri) eğitime ara verilmesi kararlaştırıldığında eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde yapmaları gereken aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklarından ek ders ücretleri tam ödenecektir.

Öte yandan bu tatil,kar tatili gibi zaruri durum olarak değerlendirilirse yukarıdaki karara göre öğretmenlere virüs tatilinde ek ders ücreti ödeneceğini kesin olarak söyleyebiliriz.

Okullar zaruri nedenlerle tatil olunca öğretmenlere haftalık okuttukları ek ders, destek eğitim odası, ilkokullarda yetiştirme programı(İYEP), Destekleme ve Yetiştirme Kursu(DYK) ücretleri ödenmektedir.

Daha önceden kar tatilinde MEB’e bu konu sorulduğunda, nöbet hariç tüm ek ders ücretlerinin ödenmesi gerektiği vurgulamıştı. MEB’e bağlı özel ve resmi örgün okullarda virüs nedeniyle tatil edildiği iki hafta öğretmenler sadece nöbet ücreti alamayacaklardır.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ücretli öğretmenler ile ilgili sorulan soruya cevap verdi.

Bakan Selçuk’ a ücretli öğretmenler ile ilgili durum soruldu. Derse giremedikleri için ücret alamayacaklar sorusuna “hiç kimseyi mağdur etmeyecek şekilde önlemler alınır, merak etmeyin” dedi.

RESMİ TATİLLERDE DERS ÜCRETİ ÖDENMEZ

Resmi tatillerde ek ders ücreti ödenmez.Eğer virüs nedeniyle yapılan bu tatil de resmi tatil kapsamına alınırsa (düşük bir ihtimal), öğretmenlere bu durumda virüs tatili süresince ek ders ücreti ödenemez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.